Inviterer til høring om atomanlegget på Kjeller
Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA) har sendt Norsk nukleær dekommisjonering (NND) sin søknad om konsesjon for atomanlegget på Kjeller på høring. Høringen gir innbyggere, organisasjoner og andre interesserte mulighet til å komme med innspill før DSA gir sin innstilling til Helse- og omsorgsdepartementet.
Hva gjelder saken?
NND er den statlige virksomheten som har ansvar for avvikling og opprydding etter de norske atomanleggene. For at anlegget på Kjeller skal kunne overføres fra Institutt for energiteknikk (IFE) til NND, må NND få konsesjon etter atomenergiloven.
DSA skal vurdere om NND kan drive anlegget i tråd med nasjonalt regelverk og internasjonale krav. Regjeringen fatter det endelige vedtaket om konsesjon.
Slik sender du inn høringssvar
Høringssvar sendes til dsa@dsa.no og merkes med referansenummer 26/02703.
Fristen for å sende inn høringssvar er 20. november 2026.