Nytt septikanlegg for båter i Gansvika
Endelig står et anlegg for tømming av båtseptik klart i Gansvika. Dermed kan alle båter som har toalett med oppsamling i tank eller portabel løsning få tømt sine etterlatenskaper kostnadsfritt, på forsvarlig vis.

I mange år har det vært forbudt å tømme septik (kloakk) i vassdrag. De siste års fokus på forurensning har ført til at kravene som gjelder har blitt tydeligere, og at det har blitt etablert flere tømmeanlegg for båtseptik både i Oslofjorden, men også i innlandet.
Eneste anlegg nedenfor Bingsfoss
- Anlegget i Gansvika er så vidt vi er kjent med det eneste tømmeanlegget tilknyttet Øyeren og Glomma nedenfor Bingsfoss som kan suge opp septik fra båter. Vi har jobbet iherdig med å fremskaffe oversikt over antall båter, hvor det kan være aktuelt å etablere et tømmeanlegg for båtseptik og mulighet for å få finansiering til dette, sier Kristian Moseby og Line Gustavsen, daglig leder for hhv vannområde Øyeren og for vannområde Leira-Nitelva.
Det er mulig å tømme både septiktank som har mulighet for oppsuging og portable toalettløsninger, slik som porta potti og lignende.
Gratis
Det er gratis å benytte tømmeanlegget, terskelen for å stikke innom for å tømme septiken bør derfor være lav.
- Det er viktig at båtfolket får med seg dette før båtsesongen 2025 starter. Anlegget er enkelt i bruk. I løpet av kort tid vil det komme opp informasjonsskilt ved anlegget og vi vil vurdere informasjonsbehovet til båtforeningene, sier Jan Morten Vestli og Hamed Asefi, ansvarlige ved driftsavdelingen i Lillestrøm kommune.
Offentlig finansiert
Investeringskostnadene for å bygge anlegget er finansiert av kommunene rundt Øyeren, det vil si Lillestrøm, Rælingen, Enebakk og Indre Østfold. Anlegget skal følges opp og driftes av Lillestrøm kommune på vegne av de andre kommunene.